İnsan faktörün girdiği her alanda, ne kadar tedbirli ve dikkatlı olunursa olunsun, hatalı işlem yapma riski her zaman mevcuttur. Envanter sayım işlemi de buna dahil.

Sayım sırasında, işlemi yapacak kişi genelde nesneleri tek tek tespit edip barkodlarını okumaya çalışır. Bu işlemin en bariz risklerinden bir tanesi, nesnelerin gözden kaçıp envantere dahil edilememeleridir. Bir depo veya bir mağazanın içinde bazı nesnelerin görünmez veya erişilmez bir bölgede olmaları saymalarını zorlaştırır. Bu da doğal olarak hatalı sayım sonuçlarına neden olur. Böyle bir risk RFID teknolojisiyle minimum düzeydedir. Radyo dalgaları sayesi RFID okuyucuları, etiketleri okuyup sayıma dahil etmeleridir için, etiketlerin fiziksel olarak görünür olmalarına ihtiyaç duymaz. Etiketleri en erişilmez ve en görülmez yerlerde bile tespit ederler ve sayıma dahil ederler.

Normal barkodlu işlemlerin diğer bir riski de barkod etiketlerin hasar görüp okunmaz hale gelmeleridir. Elbette RFID etiketlerin de hasar görme riski var ama barkoda göre çok daha azdır. Barkodlar etiklerin üzerindeki çizgilere dayalı çalıştıkları için, boya, yağ lekeleri, çizik veya başka bir nesnenin üzerlerinde yapışması gibi dış faktörler onları tamamen kullanılmaz hale getirebilir. Bu risk RFID etikelerinde yok denecek kadar az çünkü etiketteki tüm bilgiler bir millimetreden az büyüklüğüne sahip bir çipin içinde saklıdır. Bu küçük boyutları sayesinde bu çipler daha önce saydığımız risk faktörlerine karşı daha dayanıklı oluyorlar.

RFID’nin diğer bir avantajı, etiketlerin, ID numaraları dışında başka temel bilgiler de içermeleridir. O da sayım işlemi sırasında o bilgilerin doğrultusunda işlemlerde değişikliklere gidilebiliyor olmasıdır.

Hasarlı barkod Barkodlu RFID etiketi
1 – Hasar görmüş bir barkod etiketi. 2 – Küçük bir RFID etiketi (barkodlu.)